تبلیغات
وبلاگ انجمن علمی برق الکترونیک-دانشگاه تربیت معلم سبزوار - ترانزیستوری با سرعت 100 برابر ترانزیستور‌های معمولی شبیه‌سازی شد
وبلاگ انجمن علمی برق الکترونیک-دانشگاه تربیت معلم سبزوار
مطالب مورد نیاز و اخبار و تازه های برق را اینجا ببینید.با نظرهای سازنده ما را در ارائه مطالب مفید یاری کنید.

متخصصان نانو الکترونیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، به کمک روش‌های شبیه‌سازی، موفق به ارایه‌ نانوترانزیستور جدیدی شدند که سرعتی بیش از صد برابر ترانزیستورهای ماسفت دارد.
به گزارش سرویس علم و فن آوری پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، فرشید رئیسی، حسین شمسی و مینا امیرمزلقانی به‌ این موفقیت دست پیدا کرده‌اند و بخشی از نتایج کارشان را در مجله‌ IEICE Electronics Express (جلد 6، صفحات 1586- 1582، سال 2009) منتشر کرده‌اند.

مینا امیرمزلقانی، دانشجوی دکتری الکترونیک گفت: از آنجایی که در زمینه‌ی ترانزیستورهای نانومتری، دانش سایر کشورها به حد مطلوبی ‌نرسیده‌است و بنیان علمی‌در این زمینه در کشور ما و سایر کشورها یکسان است، بنابراین فرصت بسیار مناسبی‌ برای رقابت و پیشرفت در این زمینه وجود دارد و این انگیزه‌ اصلی بنده برای انجام این پژوهش بوده‌است.

وی افزود: در این کار پژوهشی، ترانزیستوری جدیدی در ابعاد نانومتر (طول کانال 75 نانومتر) ارایه شده که سرعتی بیش از صد برابر ترانزیستور ماسفت(ترانزیستور اثر میدانی فلز- اکسید- نیمه‌هادی، MOSFET) دارد.

امیرمزلقانی خاطر نشان کرد: از این نانوترانزیستور، می‌توان در ساخت قطعات دیجیتالی بهره گرفت.

وی برای انجام این کار، ابتدا ترانزیستور FED را به کمک نرم‌افزار PISCES2B شبیه‌سازی کرده و سپس در نرم‌افزار SPICE مدل‌سازی کرده‌است. در ادامه نیز مراحل مشابهی را برای یک ترانزیستور ماسفت در همان ابعاد انجام و نتایج را با یکدیگر مقایسه کرده‌است.

امیرمزلقانی در پایان گفت: این کار در ایران در حد یک پروژه تحقیقاتی بوده ولی از جانب شرکت‌های خارجی مورد استقبال قرار گرفته‌است، از جمله، یک شرکت آلمانی برای استفاده از این ترانزیستور در الکترونیک صنعتی، اعلام آمادگی کرده‌است.

‌این پژوهش در قالب پایان‌نامه کارشناسی ارشد مینا امیرمزلقانی انجام شده‌است.
خبرگزاری فارس
۲۵ مهر ۱۳۸۹ ۲۲:۰۶طبقه بندی: برق و الکترونیک، 
ارسال توسط v. mkh
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما مطالب این وبلاگ از نظر علمی چگونه است؟(لطفا صادقانه پاسخ دهید)


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

تک باکس

دانلود نرم افزار