تبلیغات
وبلاگ انجمن علمی برق الکترونیک-دانشگاه تربیت معلم سبزوار - ابتدا و مقدمات proteus
وبلاگ انجمن علمی برق الکترونیک-دانشگاه تربیت معلم سبزوار
مطالب مورد نیاز و اخبار و تازه های برق را اینجا ببینید.با نظرهای سازنده ما را در ارائه مطالب مفید یاری کنید.

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 19 آبان 1389
آموزش proteus 7.2
نكته: این توضیحات كل برنامه نیست بلكه در حدی هست تا دوستانی كه تازه می خواهند كار كنند یه كم راحت باشند. و بقه كار به عهده خوتانو راهنمایی بقیه همکاران می باشدمنظورم این كه باش كار كنید.

اول از همه فرق بین proteus و Pspice را برسی می كنیم.
Pspice نرم افزاری بسیار قوی خصوصا در زمینه مدارات آنالوگ می باشد البته مدارت دیجیتال را هم شبیه سازی می كند. برترین مزیت proteus نسبت به pspice این است كه شبیه سازی این برنامه به صوت آنلاین هست یعنی اگر در مدار ما كلیدی داشته باشیم و آن را تغییر وضعیت دهیم این تغییر فورا اجرا می شود و می توان در آن لحظه نتیجه را ببینیم در صورتی كه در Pspice برای مشاهده یك تغییر وضعیت باید شبیه سازی را توقف كنیم و دوبار شروع كنیم.
از دیگر مزایای این برنامه اسیلوسكوپ 4 كاناله رنگی این ورژن Proteus می باشد كه شما می توانید چهار سیگنال را همزمان و به صورت متحرك مشاهد كنید. (دقیقا مشابه اسیلوسكوپ های آزمایشگاهی). همچنین كتابخانه قطعات خیلی خیلی بیشتری نسبت به Pspice و سنسورهای نوری و قطعاتی ویژه كه كار را برای شبیه سازی یك مدار راحت می كند.
یكی دیگه از مزایای فوق العاده خوب این برنامه طراحی PCB مدار می باشد كه تنها با 2 كلیك كردن مدار را به صورت اتوماتیك سیم كشی می كند. از یك لایه تا چند لایه كه در ادامه به آموزش این قسمت هم خواهیم پرداخت.
همه دوستان این قسمت از برنامه رو بلد هستند.مشابه دیگر برنامه ها منظورم باز كردن یك صفحه جدید و ذخیره كردن آن و غیره ...

ابتدا به معرفی ابزارهای مهم و كاربری برنامه می پردازیم:

برای دیدن ادامه مطلب روی لینک زیر کلیک کنید...


ابزارهای سمت چپ :
Selection mode از این ابزار برای انتخاب و جابجایی قطعات یا قسمتی از مدار استفاده می شود.
Component mode ‌شكل با كلیك كردن بر روی آن لیست قطعاتی كه از كتابخانه انتخاب كرده اید را برای شما نمایش می دهد.
Junction dot mode برای اتصال بر قرار كردن بین دو سیم استفاده می شود البته برنامه به طور اتوماتیك مسیر ها را اتصال (نقطه گذاری) می دهد.
Wire label mode برای برچسپ زدن عدد یا حروف بر روی یك سیم می باشد. یا نام گذاری آن سیم.
Text script mode به كمك آن می توانید یك متن یا توضیح مثلا راجب مدار بنویسید در محلی قرار دهید.
Terminals mode در این قسمت می توانید انواع ورودی و خروجی و تغذیه و زمین و ... را پیدا كنید.
Devise pins mode در این قسمت انوع پایه ها وجود دارد كه شما می توانید از آنها برای ایجاد شماتیك یه قطعه خاص كه در كتابخانه نیست استفاده كنید. همچنین برای ایجاد قطعه می توانید از subcircuit mode استفاده نمایید.
Generator mode در این قسمت انواع مولدها موجود می شود. از جمله مولدهای سینوسی، مربعی، پالسی، صوتی، كلاك پالس، dc و غیره...
voltage probe mode و current probe mode این دو پراب های ولتاژ و جریان هستند كه به كمك آنها می توانید ولتاژ یا جریان یك سیم را مشاهد كنید. البته ولتاژ را به صورت WLO و WHI نشان می دهد. و در مورد جربان مقدار لحظه به لحظه آن را نشان می دهد.
virtual instrument mode ابزارهای واقعی: در این قسمت مهم ترین ابزارهای شبیه سازی یعنی فانكشن ژنراتور كه یك مولد بسیار قوی با تنظیم دامنه و فركانس و خروجی های مربعی و سینوسی مثلثی و دندان اره ای می باشد.
اسیلوسكوپ چهار كاناله با قابلیت تنظیم دامنه هر كانال.
انواع ولتمتر های DC AC و ابزارهای كاربردی دیگر...
ابزارهای سمت بالا:
بعد از ابزار های كپی و انتقال و برگشت به آخرین عمل انجام شده و غیره ... به ابزار های چرخش می رسیم با انتخاب كردن قطعه مورد نظر این ابزارها فعال می شود و شما می توانید آن را بچرخانید یا معكوس كنید. البته در سمت چپ هم این ابزار ها وجود دارند با این تفاوت كه ابزارهای چرخش كه در سمت چپ هستند با اعمال تغیرات همیشه ثابت هستند یعنی اینكه اگر 90درجه چرخش بدهیم بعد از آن هر قطعه ای كه از لیست بخواهیم بیاوریم با چرخش 90 درجه در صفحه ظاهر می شود. در قسمت معكوس هم همین می باشد.
Pick parts from library كتابخانه برنامه می باشد كه با كلیك كردن بر روی آن پنجره ای باز می شود كه در كادر اولی یعنی keywords می توانید یك قسمتی از نام قطعه را تایپ كنید تا برای شما پیدا كند و همچنین یك مربع خالی در زیر آن می باشد كه اگر تیك بزنید بر اساس نام قطعه قطعاتی دیگر كه نام آنها تا حدوی شبیه به هم هستند رو به شما معرفی می كند. البته كل قطعات در كتابخانه به صورت آرشیو موضوعی دسته بندی شده است و شما می توانید با كلیك كردن بر روی آن موضوع كلیه قطعات را مشاهده نمایید.
نكته به نوع قطعات در كتابخانه توجه كنید:
ممكن است كه در كتابخانه ما دو قطعه هم نام داشته باشیم كه جلوی یكی عبارت active درج شده و در جلوی یكی دیگه عبارت Device و عبارت های دیگه... اگه هدف شما فقط شبیه سازی هست سعی كنید از قطعاتی كه جلوی آنها عبارت active درج شده استفاده نمایید.
و یا اگر هدف شما شماتیك و بیشتر PCB هست از Device ‌استفاده كنید. دلیل این كار این هست كه قطعات active مدل PCB ندارد ولی اكثر قطعات Device و غیره ... مدل PCB دارند. حال مزیت این كار چیست؟
اگر شما از قطعاتی استفاده كنید كه مدل PCB آن در كتابخانه موجود باشد به راحتی می توانید مدار را به PCB انتقال دهید و با انجام چند كار ساده به صورت اتوماتیك مسیرها را سیم كشی كنید و یك برد مدارچاپی تهیه كنید.
برای اینكه متوجه شوید كه PCB قطعه مورد نظر در كتابخانه وجود دارد به كادر مشكی در سمت راست توجه كنید اگه تصویر برای قطعه نشان داد یعنی اینكه موجود است و در غیره این صورت PCB ان قطعه موجود نمی باشد.
toggle wire autorouter اگر این گزینه را فعال كنید سیم كشی شما به صورت اتوماتیك زاویه بندی می شود و در غیره این صورت شما می توانید خودتان زاویه بندی كنید.
كار با نرم افزار و شروع یك شبیه سازی
بعد از اینكه قطعات مدار را از كتابخانه انتخاب كردید پنجره را ببندید و از لیست قطعات قطعه را انتخاب كنید و در صفحه به تعداد مورد نیاز كلیك كنید. بعد از چیدن قطعات باید آنها را سیم كشی كنید كه برای این كار ماوس رو نزدیك پایه ها برده و یك كلیك چپ كند اكنون سیم شما به یك سر قطعه وصل شده می توانید ماوس رو حركت بدبد و نزدیك سر دیگه قطعه ببرید اگر شما زاویه بندی اتواتیك را فعال كنید وقتی ماوس را حركت می دهد به صورت اتو ماتیك سیم بندی و زاویه بندی می شود. حال برای پاك كردن یه سیم می توانید ماوس را روی سیم ببرید و یك بار كلیك راست كنید و گزینه delete را بزنید و یا دو بار پشت سرهم روی سیم كلیك راست كنید تا سیم پاك شود.
بعد از سیم كشی برای شروع شبیه سازی می توانید از گزینه های پایین صفحه كه شبیه به كلید های مالتی مدیا هستند استفاد كنید برای شروع كلید Play را بزنید. اگر مدار شما از نظر قطعات و سیم كشی مشكلی نداشته باشد شبیه سازی شروع می شود و در غیر این صورت پنجره ای باز می شود و خطا ها را برای شما نمایش می دهد.
برای معرفی كد هگز (برنامه) به میكرو هم به صورت زیر عمل می كنیم:
بعد از سیم كشی مدار ماوس را روی میكرو برده و یك بار كلیك راست كنید و از منوی ظاهر شده گزینه Edit properties را انتخاب كنید. یا یك بار كلیك چپ كنید و یك بار دیگه كلیك راست كنید و یا قطعه را انتخاب كنید و كلید Ctrl+E را بزنید.
بعد از باز شدن پنجره در قسمت program file آیكون پوشه را كلیك كنید و مسیر فایل هگز را مشخص كنید. در قسمت Clock frequency فركانس كریستالی كه می خواهید از آن در مدار استفاده كنید را بدید. نكته: عددی كه شما در اینجا به عنوان فركانس كریستال میكرو می دهید در شبیه سازی مدار، برنامه بر اساس این فركانس كارمی كند یعنی سرعت اجرای دستورات توسط میكرو بر اساس این می باشد نه آن كریستالی كه شما در مدار به پایه های XTAL1 و XTAL2 وصل می كند.
برای مشاهد سیگنال هر نقطه از مدار می توانید در قسمت virtual instrument mode اسیلوسكوپ OSCILLOSCOPE انتخاب كنید. این دستگاه چهار ورودی به نام های A,B,C,D داردو هر یك از سرها را می توانید به نقاط دلخواه وصل كنید. سرهایی كه نمی خواهید از آنها استفاده نمایید را به چیزی وصل نكنید.
بعد از وصل كردن نقاط اكنون گزینه Play را بزنید در این صورت یك پنجره كه قسمتی از آن هم شطرنجی است برای شما باز می شود. در این پنجره همه چیز بر اساس رنگ می باشد یعنی اینكه مثلا رنگهای زرد و تنظیمات آن مختص سیگنال A می باشد. تنها چیزی كه بین همه كانالها مشترك می باشد time division می باشد كه با رنگ نارنجی مشخص شده.
برای اندازه گیری فركانس به صورت زیر عمل می كنیم:
كلید time division را آنقدر بچرخانید تا یك یا دو سیكل از موج را روی صفحه مشاهد كنید هرچه تعداد سیكل ها در صفحه كمتر باشد دقت اندازه گیری ما دقیق تر می شود. بعد از تنظیم كردن این مراحل یك ولوم دایره ای شكل بالای time division هست به نام position این ولوم كار ما را در اندازه گیری خلی راحت می كند. شما می توانید با چرخاندن آن ابتدای شروع سیكل را به اولین خانه در سمت چپ برده حال از اولین خانه از سمت چپ تعداد خانه های افقی كه یك سیكل از موج در آن قرار گرفته را بشمارید این تعداد را در زمان تناوب time division ضرب كنید و عدد 1 را بر این حاصل تقسیم كنید عدد بدست آمده فركانس این موج می باشد.

برای اندازه گیری ولتاژ به صورت زیر عمل می كنیم:

اصول كار همانند اندازه گیری فركانس می باشد با این تفاوت كه باید تعداد خانه های عمودی یك سیكل را بشماریم یعنی از پیك پایینی تا پیك بالایی. و بعد این تعداد خانه ها را در رنج ولتاژ كانال مربوطه ضرب كنیم. این عدد به دست آمده ولتاژ پیك تا پیك سیگنال ما هست كه اگر بر عدد 2 تقسیم كنیم مقدار وتاژ پیك بدست‌ می آید.

منبع :سایت بایترونیک
طبقه بندی: برق و الکترونیک، 
ارسال توسط v. mkh
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما مطالب این وبلاگ از نظر علمی چگونه است؟(لطفا صادقانه پاسخ دهید)


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

تک باکس

دانلود نرم افزار